fbpx

Okul sezonunun ilk haftası tamamlanmış durumda. Umarım çoğunuz için keyifli bir başlangıç olmuştur. Bugün bahsedeceklerim mutlu mesut başlamışken aniden okula gitmeye itiraz eden çocukları olan ebeveynler için olacak. Çoğu zaman bu süreci anlamlandırmak ebeveynler için kolay olmuyor. Çünkü bunu daha az çocuk sözel olarak dile getirebilirken birçok çocuk somatik belirtiler (karın ağrısı, kusma, baş ağrısı, uyuyamama) olarak ortaya çıkarabiliyor. Yapılması gereken bu durumu ortaya çıkaran sebepleri gözden geçirmek hatta bir nevi dedektiflik yapmak . 🙂 Siz dedektiflik yaparken yardımcı olacağını düşündüğüm, sıklıkla gözlemlediğim okula gitmek istememenin altında yatabilecek sebeplerden bahsetmek istiyorum.

Neden Okula Gitmek İstemiyor Olabilir?

 • Geçici bir süreç: özellikle küçük yaştaki çocuklar için ilk günler çok keyifli geçebilir. Ardından okula gitmek istememeler görülebilir. Bu çocukların yeni bir yeri keşfettikten sonra artık daha farklı bir şey kalmadığını deneyimleyerek eve dönme isteğine neden olabilir.
 • Arkadaş edinememe: sosyal ilişki kurmakta zorlanan çocuklar da okula gitmeyi tercih etmeyebilir. Aynı şekilde zorbalığa maruz kalan çocuklar da okulu reddedebilir.
 • Kurallar: ev ortamında kuralları olmayan çocuklar okulda adapte olmakta zorlanabilir. Okulda bunlarla başetmek yerine evde kalmayı tercih edebilir.
 • Paylaşmak: özellikle okul öncesi dönemde oyun ortamlarında bir şeyleri paylaşmak zorunda olmak bazı çocuklar için çok zor olabilir.
 • Ev taşıma, ölüm vb. : yaşamında büyük değişikliğe sebep olacak durumlarda da çocuklar okula gitmek istemeyebilir.

 

Neler Yapılabilir?

 • Çocuğun okula gitmemesi ile ilgili hislerini ifade etmesine alan açmak (aktif dinleme)
 • Olumsuz ya da mantıksız düşüncelerini ifade ettirip, korkularının nedenlerini tanımlamasında yardımcı olmak.
 • Okula gitmemesi ile bağlantılı olabilecek her türlü nedenleri yakın çevre ve öğretmeniyle de istişare etmek (okulda aktivitelere katılıyor mu?, Okulda mutsuz olmasına sebep olacak bir olay yaşandı mı? vb.)
 • Öğrenmeyle ilgili bir zorluk yaşayıp yaşamadığıyla ilgili gözlem yapın. Gerek görürseniz psikolojik bir değerlendirme için uzman desteği almak
 • Evde kaldığı süreci sıkıcı hale getirmek
 • Okula gidildiği zamanlarda yaşanabilecek olumsuz ihtimallere karşın müdehale edebilmek için planlamalar yapmak (destekleyebilecek akran modelini kullanarak ya da öğretmen desteği alarak)
 • Ve en önemlisi çocuğunuzun bu durumu çözeceğine güvenin, siz güvenmezseniz o da kendisine inanamaz.

Uzman Klinik Psikolog Büşra Börekçi

Bir Sonraki Makale için Tıklayınız

ONLINE EBEVEYN DANIŞMANLIĞI

Ebeveyn olarak çocuğunuzla yaşadığınız çatışmaların sebebini bulmakta zorlandığınız, nasıl ebeveynlik yapmanız gerektiğinden emin olamadığınız durumlarda uzman desteğinden faydalanabilirsiniz.

Online danışmanlık geleneksel, ofis içerisinde yapılan terapiden farklı olarak uzmanla beraber ortak belirlediğiniz zaman diliminde evinizden Skype yoluyla iletişim kurarak danışmanlık alabilirsiniz.

Online Danışmanlık almak için psikologbusraborekci@gmail.com a mail atabilirsiniz.

Ocak 2023
PSÇPCCP
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 


error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: