fbpx

Sonbahar geldiği için sevinenler ama bir yandan okullar açılmak üzere olduğu için endişeli ebeveynler buralarda mı? 🙂 Okul öncesine başlama deneyimi çocuk için de önemli bir adımdır ve bu süreci daha rahat atlatabilmeniz adına bazı nüanslar kıymetlidir. Bunlardan biraz bahsetmek istiyorum.

  • Çocuğunuzu önceden okula hazırlamak malum çok önemlidir. Ancak bunu aylar öncesinden başlayarak büyük bir mesele haline getirmemenizi tavsiye ederim.
  • Hazırlık sürecinde evde ki rutinlerinizi, kurallarınızı kontrol etmenizi öneririm. Eğer evde hiç biri yoksa okula uyum sağlamakta zorlanabilir. Bu noktada minik minik sabah erken kalkma, oyuncakları toplama, dişlerini fırçalama, kişisel eşyalarını toplama gibi rutinlere dahil edebilirsiniz. Hatta okulda olduğu gibi kitap okuma zamanı, serbest zamanı, ikindi öğünü gibi okula ait jargonları eve de uyarlayabilirsiniz.
  • Okula başlama günü gelmeden ziyarete gitmek, öğretmenle tanışmak, hatta mümkünse öğretmenle birlikte biraz vakit geçirmesini sağlamak faydalı olacaktır.
  • Okulda bir gününün nasıl geçeceğini (nasıl okula gideceğinden, okulda hangi aktivitelerin olacağına kadar) ayrıntılı bir şekilde anlatmak onun ne beklemesi gerektiğini bilmesini sağlayacaktır. 
  • Okul için alışverişe dahil etmek seçim hakkı tanımak yine fayda sağlayacaktır. 
  • İlk kez ebeveyninden ayrılacak bir çocuğun bu durumla nasıl başa çıkacağını kestirmek önceden mümkün değildir. Her çocuğun ayrılık kaygısı farklı şekilde görülebilir. Bu nedenle ilk gün itibariyle zamanı kısa tutarak arttırmak, siz bize bırakıp gidebilirsiniz diyen öğretmen ya da müdürlerle görüşerek aşamalı bir şekilde geçiş yapmanıza müsade etmelerini isteyerek bu süreci daha sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz. Özellikle üç yaş ve altındaki çocuklar için Berlin Modelini benimsemiş ve bu şekilde süreci hazırlayan okullarla çalışıyor olmanız da avantaj sağlayacaktır. 
  • Ebeveyn olarak sizin için de süreç kolay olmayabilir. Hazırlık ve alışma sürecinde duygularınızı kontrol etmek, kaygılarınızı çocuğunuza yansıtmamaya çalışmak okula alışma sürecinde işinizi kolaylaştıracaktır. Unutmayın sizin güvende olmadığını düşündüğünüz bir yere çocuğunuzun adapte olması kolay olmayacaktır.

Keyifli bir yıl geçirmeniz dileğiyle…

Uzman Klinik Psikolog Büşra Börekçi

 

Bir Sonraki Makale için Tıklayınız

ONLINE EBEVEYN DANIŞMANLIĞI

Ebeveyn olarak çocuğunuzla yaşadığınız çatışmaların sebebini bulmakta zorlandığınız, nasıl ebeveynlik yapmanız gerektiğinden emin olamadığınız durumlarda uzman desteğinden faydalanabilirsiniz.

Online danışmanlık geleneksel, ofis içerisinde yapılan terapiden farklı olarak uzmanla beraber ortak belirlediğiniz zaman diliminde evinizden Skype yoluyla iletişim kurarak danışmanlık alabilirsiniz.

Online Danışmanlık almak için psikologbusraborekci@gmail.com a mail atabilirsiniz.

Ocak 2023
PSÇPCCP
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 


error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: